Semináře “na klíč”

Pravidelně přijíždím do mateřských a rodinných center, do mateřských i základních škol, do farností i na pozvání neformálních skupin rodičů a vedu zde workshopy na nejrůznější témata týkající se vztahů mezi rodiči a dětmi. Seminář připravím dle vašich požadavků přímo pro organizaci – např. školu, školku, mateřské centrum apod. Obvyklá délka semináře je 2 – 3 hodiny a jeho cena je 3800 Kč + doprava. Do vzdálenosti 10 km od Brna dopravu neúčtuji. Workshopy a jejich témata mohu také upravit podle vašich požadavků a potřeb. V případě vašeho zájmu o realizaci některého ze seminářů ve vaší organizaci mě kontaktujte, nabídnu vám termín.

Semináře on-line

Přestože osobní setkání má své výhody, pro některé rodiče je vhodnější on-line forma. Proto nejoblíbenější témata realizuji i formou on-line seminářů, na které se můžete přímo zde přihlásit.

Témata

Rodičem s nadhledem

Představy o ideálním rodiči většinou zmizí během prvních pár měsíců poté, co se člověk skutečným rodičem stane. Obavy z nenapravitelných výchovných chyb, pocit selhání a vlastní nedostatečnosti, když se naše dítě nechová podle příruček a osvědčené výchovné rady v naší rodině jaksi selhávají. Často následuje snaha o větší dokonalost, tlak na dítě, na sama sebe a to vše bez očekávaného zlepšení. Podívat se na rodičovství z nadhledu – to je způsob, jak podobnému vývoji předejít a nebo svůj přístup zavčasu změnit.

Nadhled vám pomůže nadechnout se a vnímat to, co má ve vašem výchovném snažení skutečný smysl.

Sourozenci bez soupeření

Více dětí v rodině přináší více radosti a smíchu i vzájemné pomoci, ale zároveň jsou vztahy mezi sourozenci častým důvodem konfliktů, hádek a vyčerpání rodičů. Co může rodič udělat pro to, aby mezi jeho dětmi byly dobré vztahy a aby řešení konfliktů nebylo zdrojem napětí v rodině.

Cílem tohoto semináře je pomoci rodičům pochopit specifičnost různých pozic dítěte v rodině (prvorozený, druhorozený, benjamínek, jedináček atd.), uvědomit si další významné faktory, které pozici dítěte v rodině ovlivňují a vyhnout se zjednodušování, které v souvislosti s označením pozice dítěte v rodině hrozí. V semináři je věnován prostor nácviku strategií a technik, které umožňují k jednotlivým dětem přistupovat s respektem k jejich individuálním potřebám.

Proč a jak netrestat

Tresty zastavují, ale nebudují. Dospělí často sahají ke trestům jako k jedinému funkčnímu nástroji k regulaci nevhodného chování dětí. Po dobrém se nedomluvíme, tak to půjde po zlém. Sami se většinou v trestající roli necítí dobře, ale prostě neví, jak jinak u dítěte dosáhnout změny chování. Tresty jsou ovšem z dlouhodobého hlediska neúčinné, některé mají dokonce neblahý dopad na prožívání dítěte, jeho psychickou pohodu, sebeúctu, vztah s dospělým a vlastně i na celkovou atmosféru v rodině. Pojďte se společně zamyslet nad tím, v čem je používání trestů nefunkční a získejte inspiraci, jak lze k výchově dětí přistupovat jinak, včetně řešení nevhodného chování “bez rákosky”, efektivněji a s ohledem na budování vztahů a sebeúcty dítěte.

Rozvoj emoční inteligence

Emoční inteligenci je pro spokojenost i úspěch v životě v mnohém směru významnější než běžná inteligence. Chápeme ji jako schopnost zvládat vlastní emoce a umění vcítit se do lidí kolem nás. Tyto dovednosti je třeba u dětí rozvíjet tak, aby jim pomáhaly zvládat jejich vlastní prožívání a aby se jim lépe dařilo rozvíjet mezilidské vztahy s vrstevníky i s dospělými. V semináři se zaměříme na jednotlivé složky emoční inteligence a strategie a techniky, které jak dospělým, tak dětem, pomohou jejich emoční inteligenci zlepšovat.

Wellbeing

„Wellbeing“ je v poslední době stále více používaný výraz, pro který není zcela vhodný český ekvivalent. Můžeme si pod ním představit duševní, fyzickou i sociální pohodu jedince. Aby člověk mohl dávat druhým, musí o vlastní wellbeing neustále usilovat a tuto dovednost se celoživotně učit. V semináři se seznámíte s tím, jaké faktory skutečně k welbeingu přispívají a jak je můžete rozvíjet u sebe i u své rodiny a vytvoříte si svůj vlastní wellbeing plán.

Nejbližší termíny


Sdílejte dál: