Semináře “na klíč”
Pravidelně přijíždím do mateřských a rodinných center, do mateřských i základních škol, do farností i na pozvání neformálních skupin rodičů a vedu zde workshopy na nejrůznější témata týkající se vztahů mezi rodiči a dětmi. Seminář připravím dle vašich požadavků přímo pro organizaci – např. školu, školku, mateřské centrum apod. Obvyklá délka semináře je 2 – 3 hodiny a jeho cena je 3800 Kč + doprava. Do vzdálenosti 10 km od Brna dopravu neúčtuji. Workshopy a jejich témata mohu také upravit podle vašich požadavků a potřeb. V případě vašeho zájmu o realizaci některého ze seminářů ve vaší organizaci mě kontaktujte, nabídnu vám termín.
Semináře on-line
Přestože osobní setkání má své výhody, pro některé rodiče je vhodnější on-line forma. Proto nejoblíbenější témata realizuji i formou on-line seminářů, na které se můžete přímo zde přihlásit.
Témata
Rodičem s nadhledem
Představy o ideálním rodiči většinou zmizí během prvních pár měsíců poté, co se člověk skutečným rodičem stane. Obavy z nenapravitelných výchovných chyb, pocit selhání a vlastní nedostatečnosti, když se naše dítě nechová podle příruček a osvědčené výchovné rady v naší rodině jaksi selhávají. Často následuje snaha o větší dokonalost, tlak na dítě, na sama sebe a to vše bez očekávaného zlepšení. Podívat se na rodičovství z nadhledu – to je způsob, jak podobnému vývoji předejít a nebo svůj přístup zavčasu změnit.
Nadhled vám pomůže nadechnout se a vnímat to, co má ve vašem výchovném snažení skutečný smysl.
Výchova chlapců
Jste rodiči synů? Pak možná přemýšlíte, jak k nim přistupovat, abyste moudře rozlišovali a respektovali jejich vývojová specifika.
Tento seminář je určen právě rodičům, kteří:
- chtějí svým synům více porozumět a pochopit jejich svět,
- chtějí při výchově respektovat specifika pohlaví
- chtějí se dozvědět více o klíčových obdobích ve vývoji chlapců,
- chtějí porozumět roli matky a otce v životě synů
- potřebují povzbuzení, aby dokázali přijmout, že některé projevy chlapců neznamenají “zlobení”, i když jsou pro rodiče náročné
Sourozenci bez soupeření
Více dětí v rodině přináší více radosti a smíchu i vzájemné pomoci, ale zároveň jsou vztahy mezi sourozenci častým důvodem konfliktů, hádek a vyčerpání rodičů. Co může rodič udělat pro to, aby mezi jeho dětmi byly dobré vztahy a aby řešení konfliktů nebylo zdrojem napětí v rodině.
Cílem tohoto semináře je pomoci rodičům pochopit specifičnost různých pozic dítěte v rodině (prvorozený, druhorozený, benjamínek, jedináček atd.), uvědomit si další významné faktory, které pozici dítěte v rodině ovlivňují a vyhnout se zjednodušování, které v souvislosti s označením pozice dítěte v rodině hrozí. V semináři je věnován prostor nácviku strategií a technik, které umožňují k jednotlivým dětem přistupovat s respektem k jejich individuálním potřebám.
Jak zvládat „zlobení“ dítěte?
Předpokladem pro usměrnění chování dítěte je porozumění tomu, proč se chová daným nevhodným způsobem. Díky tomu může rodič vidět dětské „zlobení“ jiným úhlem pohledu a může volit vhodnější a efektivnější reakci.
Seminář představuje úvod do teorie čtyř cílů nevhodného chování podle Rudolfa Dreikurse. Rodiče se naučí identifikovat nevhodný cíl chování dětí a vnímat možnosti, kterými lze jejich chování ovlivňovat.
Proč a jak netrestat
Tresty zastavují, ale nebudují. Dospělí často sahají ke trestům jako k jedinému funkčnímu nástroji k regulaci nevhodného chování dětí. Po dobrém se nedomluvíme, tak to půjde po zlém. Sami se většinou v trestající roli necítí dobře, ale prostě neví, jak jinak u dítěte dosáhnout změny chování. Tresty jsou ovšem z dlouhodobého hlediska neúčinné, některé mají dokonce neblahý dopad na prožívání dítěte, jeho psychickou pohodu, sebeúctu, vztah s dospělým a vlastně i na celkovou atmosféru v rodině. Pojďte se společně zamyslet nad tím, v čem je používání trestů nefunkční a získejte inspiraci, jak lze k výchově dětí přistupovat jinak, včetně řešení nevhodného chování “bez rákosky”, efektivněji a s ohledem na budování vztahů a sebeúcty dítěte.
Jo, dobrý…
…proč s námi nemluví?
Taky si někdy po příchodu domů připadáte jako vyšetřující soudce, který se snaží ze svého dítěte vymámit alespoň nějakou informaci o uplynulém dni? Na nejrůznější dotazy slyšíte jen odpověď – hmm…, jo…, nic…, dobrý… A vy se ptáte pořád dokola: Proč s námi nemluvíš? Řekni, co bylo, co se děje apod.
V tomto semináři se zaměříme na to, co dělat a jak dětem naslouchat, aby s rodiči mluvily.
Rozvoj emoční inteligence
Emoční inteligenci je pro spokojenost i úspěch v životě v mnohém směru významnější než běžná inteligence. Chápeme ji jako schopnost zvládat vlastní emoce a umění vcítit se do lidí kolem nás. Tyto dovednosti je třeba u dětí rozvíjet tak, aby jim pomáhaly zvládat jejich vlastní prožívání a aby se jim lépe dařilo rozvíjet mezilidské vztahy s vrstevníky i s dospělými. V semináři se zaměříme na jednotlivé složky emoční inteligence a strategie a techniky, které jak dospělým, tak dětem, pomohou jejich emoční inteligenci zlepšovat.
Rozvíjení mindfulness u dětí
Minfulness ovlivňuje pozitivně člověka již od jeho narození, ale nejznatelnější přínos u dětí lze zaznamenat především od období předškolního věku. Děti se pomocí mindfulness učí vyznat sami v sobě, být odolnější, lépe zvládat stres a negativní emoce. Naučí se vnímat svoje tělo a jeho potřeby, zaměřovat pozornost na to, co dělá, lépe ovládat své emoce, vyrovnávat se se strachem, stresem, úzkostí, vztekem atp. Díky mindfulness tyto dovednosti u dětí rozvíjíme přirozeně, nenásilně, ale systematicky a trpělivě.
V semináři se seznámíte se základy minfulness a získáte tipy na jeho rozvíjení u dětí v běžném životě.
Wellbeing
„Wellbeing“ je v poslední době stále více používaný výraz, pro který není zcela vhodný český ekvivalent. Můžeme si pod ním představit duševní, fyzickou i sociální pohodu jedince. Aby člověk mohl dávat druhým, musí o vlastní wellbeing neustále usilovat a tuto dovednost se celoživotně učit. V semináři se seznámíte s tím, jaké faktory skutečně k welbeingu přispívají a jak je můžete rozvíjet u sebe i u své rodiny a vytvoříte si svůj vlastní wellbeing plán.
Sebekoučink
Práce pro rodinu s sebou přináší velkou psychickou i fyzickou zátěž, může být zdrojem stresu a vyčerpání. Mnohdy si ve své touze být dobrým rodičem neuvědomujeme své vlastní potřeby a nehledáme způsob, jak je naplnit. V tomto sebezkušenostním semináři se seznámíte se základy sebekoučinku a jeho fungování; poznáte několik základních sebekoučovacích technik, díky kterým si jasněji uvědomíte, kde se nyní nacházíte a kam směřujete. Posílíte vlastní sebedůvěru, ujasníte své priority, cíle a potřeby nutné k jejich dosažení. Získáte tipy, jak v nastartovaném přístupu vytrvat i v dalších dnech.