Škola volá
Ať už je vaše dítě před začátkem školního roku uvolněné a plné pozitivního očekávání, a nebo má z prvních školních dnů obavy a začátek školního roku je pro ně náročný nebo dokonce stresující, jako jeho rodiče hrajete klíčovou roli v tom, jestli si chuť a nadšení udrží, napětí zvládne a škola pro něho nebude strašákem.
Zaměřte se na několik oblastí, díky kterým se vám společně podaří zvládnout nejen první školní dny, ale celý rok.
Důvěra a jak ji získat: 1. Buďte dítěti oporou
Dítě potřebuje cítit, že má ve vás oporu a že mu důvěřujete. Jeho sebedůvěra je důležitá pro to, aby zvládlo všechny úkoly a překonalo překážky, které se před ním během školního roku objeví. Aby si věřilo, potřebuje vaši podporu. Povzbuzujte ho, oceňujte jeho úsilí, i když se mu něco nepovede. Zaměřte se na jeho snahu více než na výsledek, i když se vám bude zdát minimální. Ukažte mu, že chyby jsou přirozenou součástí učení.
2. Mějte ke škole pozitivní přístup
I když se vám nebude něco líbit, nebudete spokojeni s přístupem ve škole vašeho dítěte, mluvte před ním pozitivně a pomozte mu na škole najít něco, na co se může těšit. Problémy a nedostatky s danou školou nebo s vyučujícími řešte přímo s nimi, před dítětem pojmenujte to, co vidíte jako špatné chování, slova nebo rozhodnutí učitele, ale nikdy před ním nemluvte o jeho učitelích urážlivě, s despektem a nehodnoťte je jako osoby.
3. Nastavte pravidelný režim
Pomozte dítěti vytvořit pravidelnou denní rutinu. Pravidelný čas na učení, odpočinek a zábavu mu pomůže lépe se soustředit a adaptovat na školní režim. Podporujte dítě v samostatnosti, ať už jde o plnění domácích úkolů nebo organizaci školních pomůcek. Bude mu ale trvat určité déle, než získá skutečnou zodpovědnost. Zatím bude potřebovat vaši pomoc v tom, aby nastavený režim zvládlo dodržovat. Pomáhejte mu v tom bez výčitek a komentování toho, že mu musíte něco stále připomínat. Pamatujte, že vy jste zkušenější, starší a máte být dítěti oporou a dobrým průvodcem.
4. Zaměřte se na řešení
Vašemu dítěti se pravděpodobně nebude vše dařit na 100%. Je teprve na cestě k samostatnosti, učí se nejen číst, psát a počítat, ale také zvládat to, jak být samostatným, zodpovědným člověkem. Pokud se dítě potýká s nějakým problémem (např. s učením, vztahy s kamarády), pomozte mu hledat řešení a ukažte mu, že problémy se dají překonat. Když narazíte na něco, co nebude zvládat, nezabývejte se jeho chybou, ale svoji pozornost zaměřte na dovednost, kterou se potřebuje naučit. Více si můžete přečíst zde: https://www.pozitivnirodicovstvi.cz/problem-nebo-chybejici-dovednost/
5. Zajímejte se o dětský svět
Neptejte se jen: „Co bylo ve škole?“, ale zajímejte se o to, co se dítě ve škole učí, jak se cítí a jaké má zážitky. I když se z vašeho pohledu jedná o banality, pro dítě může být dané téma životně důležité. Vyslechněte si to, o čem přemýšlí, čím se zabývá. Nehodnoťte, nezlehčujte, aktivně naslouchejte. Pak bude i vaše dítě více ochotné svěřit se vám i odpovídat na to, co se zase jemu zdá jako nepodstatné.
6. Nedělejte si z dítěte svoji vizitku
Odstupte od vlastních představ a nepromítejte do svého dítěte svoje vlastní sny a cíle. Nedělejte si z něho svůj „dokonalý projekt“. Dejte pozor, abyste na ně nenakládali příliš velké nároky a nezatěžovali ho svými ambicemi. Dítě potřebuje mít prostor pro vlastní rozvoj a učení v jeho vlastním tempu, potřebuje mít možnost být samo sebou. Vaše hodnota nezávisí na tom, jak dokonalé je vaše dítě a jak dokonalí jste vy, jako jeho rodiče.
Kombinace těchto kroků pomůže vašim dětem udržet si pozitivní přístup ke škole a naučit se čelit výzvám s odvahou a sebedůvěrou.