Kňourání, aneb proč pořád kňouráš?
Kňourání | Stačila by jednoduchá odpověď: „Protože to funguje.“ Ale co funguje?
Dítě se chová účelně, neplýtvá nikdy svojí energií, když se mu to nevyplácí. Možná si teď říkáte: „Ale vždyť já mu to nedovolím, svým kňouráním mě nepřesvědčí a klidně mu to stokrát vysvětluju a diskutuju s ním!“
Důvěra a jak ji získat: Máte to taky tak?
A tady je právě ten hlavní omyl rodičů, kteří nechápou, jaký může být účel dětského chování. Nemluvíme o promyšlené strategii a naplánovaném postupu, které by vaše dítě vědomě cíleně naplňovalo. Jde spíš o určitou hru, kterou spolu hrajete podle nevědomých a často nelogických pravidel. A víte kro je režisérem? No ano, je to právě vaše dítě, na které reagujete často stále stejným způsobem a divíte se, že se jeho chování nemění.
Nabízím vám 3 základní kroky, kterými můžete začarovaný kruh vašich her přerušit.
Program Devatero úspěšného rodiče vychází z principů adlerovské psychologie, která říká, že každé jednání má svůj účel a že každý člověk potřebuje cítit sounáležitost s druhými. Snaha o dosažení sounáležitosti je příčinou mnohého nevhodného chování – pokud dítě nedosáhne naplnění pocitu sounáležitosti vhodným způsobem, usiluje o to stejné jakýmikoli prostředky, které mu fungují.
A pozor – pro dítě je lepší negativní pozornost, než pozornost žádná! přiznejme si, že naplňovat potřebu po pozornosti je někdy nadlidský výkon a mnoho rodičů už prostě nemůže. Jenže ať už se dítěti věnujete laskavou pozorností, nasloucháním, společnou hrou, společnou prací, a nebo dítě okřikujete, napomínáte, peskujete nebo ho dokonce plesknete, výsledek je stejný – dáváte mu svoji pozornost.
A tak děti pokračují v nevhodném chování, rodiče okřikují, slibují nebo dokonce ustoupí a kolotoč se roztáčí. Dítě získává přesvědčení, že jeho chování má smysl, rodič propadá zoufalství a opakuje stokrát to stejné se stejným výsledkem.
Začněte používat jednoduché tři kroky a snižte frekvenci kňourání svých dětí!
1. Kňourání se nesmí vyplácet
Co to znamená? Prostě se nenechte vtáhnout do hry. V případě, že si chce vaše dítě svým kňouráním něco vynutit, zůstaňte klidní, pevní a neberte si jeho požadavek osobně. Ať už je to v obchodě, na návštěvě nebo doma, reagujte stručně, jasně a jednoznačně. Nejste špatný rodič a nemusíte o svém postoji své dítě přesvědčovat. Stačí říct jasné stanovisko a na tom si trvat. Někdy slyším maminky pronášet dlouhé proslovy: „Ale přece víš Jiříku, že za chvilku budeme mít oběd a že před obědem nemůžeme jíst sladkosti. Když všechno hezky sníš, dostaneš pak tyčinku. Chápeš to?“
Je úplně jedno, jestli to Jiřík chápe nebo ne. Důležitý je váš jednoznačný postoj, klid a samozřejmě rozumnost hranic a požadavků, které nastavujete. Pak stačí stručné vysvětlení: „Tyčinku dostaneš po obědě.“
2. Naučte děti vhodnější způsob
Vaše dítě se už naučilo určitý způsob chování – možná kňourá, možná brečí, možná vás tahá za rukáv. Takové chování není vhodné, ale nestačí říct, co nemá dělat. Je potřeba pomoci dítěti naučit se vhodnější způsob – například požádat o něco „normálním“ hlasem a vyrovnat se s odmítnutí. Taková dovednost se mu bude hodit i v budoucnu. Nejlépe je o tomto novém způsobu promluvit, když jste spolu v klidu, máte čas a jste naladěni pozitivně.
- Řekněte, jaké chování v konkrétní situaci od dítěte očekáváte. Můžete dítěti i předvést, co podle vás znamená kňourání a co mluvení „normálním hlasem“.
- Řekněte mu, jak budete reagovat v případě, že se bude chovat „postaru“. Třeba mu neodpovíte, nebudete reagovat, budete se věnovat svým věcem.
- Nyní si potvrďte, že jste si dobře porozuměli, zahrajte si různé situace, zasmějte se spolu.
Podrobněji si o nácviku dovedností můžete přečíst ZDE: Problém nebo chybějící dovednost?.
3. Věnujte pozornost tehdy, když ji vaše dítě neočekává
Děti pozornost potřebují. Potřebují jí opravdu hodně. Můžete si jejich potřebu pozornosti představit jako nádrž auta, které jede vysokou rychlostí po dálnici – podobně jak rychle klesá ručička signalizující množství benzínu v nádrži, tak klesá hladina naplnění nádrže pozornosti, kterou mají vaše děti.
Každý den, s každým dítěte – intenzivně, láskyplně, pozitivně. Věnujte svoji pozornost tomu, co vaše dítě dělá, říká, radujte se společných chvil, nevěnujte se v tomto čase opravdu ničemu jinému. Čím je dítě menší, tím více takové soustředěné pozornosti potřebuje. Ale i dospívající děti mají chvíle, kdy touží po tom, abyste se jim věnovali a byli jim nablízku. Nepromarněte tyto chvíle.
Podrobněji si o naplňování „citové nádrže“ dítěte můžete přečíst ZDE: Citová nádrž dítěte.
Když se vám podaří naplňovat dostatečně potřebu pozornosti během dne pozitivním způsobem, je velmi pravděpodobné, že si ji budou děti méně a méně vynucovat nevhodným způsobem. Přeji vám v tom mnoho trpělivosti a vytrvalosti – změnit nelogické životní scénáře stojí za to!