ja-se-nudim-1

Já se nudím…!

„Mami, já se nudím,“ kňučí vaše osmileté dítě z vedlejšího pokoje.

Už máte chuť vybuchnout, silou své vůle potlačujete nutkání zařvat „už dost“. Vzdychnete, protočíte oči a jste úplně vycucaní. Už jste navrhli snad úplně všechno – hráli jste hry, chodili na procházky, četli knížky, malovali, tvořili, vařili a pořád nic. Pořád se nudí.

Věřte mi, toto zná snad každý rodič a hláška „Já se nudím!“ už někdy vytočila nespočet rodičů.

Co tedy můžete v takové chvíli udělat?

Nabízím vám 5 tipů, jak se vypořádat s dětskou nudou.

1. Hledejte kořen problému „Já se nudím“

Ta dvě obávaná slůvka mohou opravdu znamenat jen to, že vaše dítě hledá nějakou zábavu a neumí si ji najít samo. Často je ale potřeba hledat za nimi něco hlubšího. Jakoby byly jen špičkou skrytého ledovce, na který je potřeba se zaměřit.

Než se pustíte do vymýšlení skvělých aktivit, zvažte, jestli neexistuje mimo obyčejné nudy ještě jiný problém, který byste měli řešit.

Nechybí mu vaše pozornost?

Jakmile má dítě naplněnu potřebu sounáležitosti, kdy se cítí součástí rodiny, je nasyceno pozitivní pozorností třeba při hře se sourozenci nebo s rodiči, jeho chování je vždy lepší. Když však jeho potřeba pozitivní pozornosti není naplněna, začnou vybublávat další problémy. Ať už to jsou záchvaty vzteku nebo odmlouvání nebo taky kňourání „já se nudím“.

A tak než se pustíte do dalších a dalších nápadů, jak by se mohlo zabavit, popřemýšlejte, jestli dnes mělo vaše dítě zdravou dávku vaší pozitivní pozornosti, nebo si ji muselo stále znovu a znovu vynucovat. Pokud ne, zaměřte se na čtvrthodinku, kterou alespoň jednou nebo dvakrát denně s chutí, radostí, bez rozptylování a odcházení strávíte jen sami s vaším dítětem. A nebojte se tento čas pojmenovat a ocenit: „To bylo bezva, jak jsme si teď spolu zahráli. Už se těším, že si to odpoledne zopakujeme!“

I jen taková malá změna způsobí neuvěřitelný rozdíl v naplnění potřeby pozitivní pozornosti!

Nepotřebuje se posunout v samostatnosti?

Toužíme po tom, aby naše děti byly samostatnější a když takovými jsou, toužíme po tom, aby byly zase malé a závislé na naší péči. Ať chceme či ne, děti rostou a osamostatňují se. Někdy ale potřebují trochu popostrčit tím správným směrem. A role rodiče je v tomto směru zásadní. Jak samostatnost souvisí s nudou?

Není kořenem nudy spíše než touha po tom, abyste dítě zabavili, jeho neschopnost vymyslet si zábavu samo? Jakmile se naučí problém s nudou vyřešit samo, nebude vás potřebovat, ale zatím to neumí. Tuto dovednost ale své dítě musíte naučit vy, potřebuje k tomu nástroje, podporu a časNež si začne na nudu stěžovat, ukažte mu nástroje, které může v takové chvíli využít. „Všimla jsem si, že někdy když se nudíš, dokážeš si vymyslet zajímavou zábavu. Co kdyby sis udělal seznam a z něho si příště sám vybral, co můžeš dělat?“

Možná to nepůjde tak snadno, dítě bude odporovat, ale buďte trpělivý, podporující a oceňujte jeho samostatnost. Postupně se tento nástroj naučí používat a uvědomí si jeho výhody.

Nepotřebuje si odpočinout?

Především prázdniny jsou plné aktivit, změny režimu, nových dojmů. I my dospělí jsme z toho někdy unavení nejen fyzicky, ale i psychicky. Děti mohou trpět únavou – tělesnou i duševní úplně stejně. Tehdy jsou přecitlivělé, nedokáží se soustředit a nedokáží se zabavit. Ujistěte se, že za nudou není skrytá únava a zajistěte takové podmínky, aby si i v prázdninovém režimu odpočinulo tělo i mysl vašeho dítěte.

Má dostatek možností?

Možná by se vaše dítě dokázalo samo zabavit, ale prostě nemá podmínky odpovídající jeho věku. Nejsou už jeho hračky „pro malé děti“ nebo nejsou pro něho naopak příliš náročné? Má k dispozici vhodné knížky, časopisy, hry, pomůcky sportovní nebo kreativní? Je prostředí, ve kterém tráví svůj čas přizpůsobené jeho věku? Nuda někdy pramení z toho, že kolem dětí jsou buď příliš nezábavné nebo příliš náročné nabídky.

2. Nenechte se ovládat obrazovkou

Jakmile se z obrazovky ať už televizní nebo počítačové stane oblíbený zdroj zábavy, dostává se rodič i dítě do pasti.

Docela to chápu – když už člověk neví kudy kam, sledování zajímavého programu může být dobrá volba. Filmy, seriály, pohádky – to je přece synonymem zábavy.

Jenže!

Jak rychle a nenápadně se z půlhodinky před obrazovkou stane hodina celá, pak dvě, tři… a najednou zjistíte, že před tou svítící plochou trávíte celé odpoledne i večer. A výsledek? Žádné zážitky, žádná inspirace, žádné naplnění potřeby pozornosti – čím více času před obrazovkou dítě stráví, tím větší nudu zažívá. Zábava prostřednictvím zmáčknutého tlačítka je tak jednoduchá, lákavá a působí jako droga. Okamžité uspokojení, nulová představivost, pasivita, závislost na vnějším zdroji zábavy – toto přináší zahánění nudou přes obrazovku

Zkuste místo toho vést děti k aktivní činnosti – ať nakreslí nebo napíší příběh, vymyslí hru pro celou rodinu, postaví domeček na zahradě nebo v pokoji. Cokoli je odvede od obrazovky a zapojí jejich Fantazii, přinese zázračné výsledky a pomůže jim v zahánění jejich vlastní nudy.

3. Nebuďte zdrojem zábavy

I vy máte právo na svůj volný čas a na svoji zábavu. Po dni plném práce nebo společné aktivity s rodinou si možná chcete chvíli posedět s dobrou knihou, povídat si s partnerem nebo jen tak relaxovat. V té chvíli k vám přichází vaše dítě a ptá se „Co mám dělat, tady je to nanic…“

Znáte to? A co v té chvíli děláte?

Velmi často rodiče začnou nabízet různé možnosti, co všechno by jejich zlatíčko mohlo právě teď dělat. Nebo dokonce vstanete a nabízíte svoji osobní pomoc s tím, jak se má zabavit?

STOP! Zabrzděte!

I když chcete být hodným rodičem a neodmítáte svému dítěti žádnou laskavost, toto nedělejte. Jediným výsledkem bude, že se stanete jeho osobním zdrojem zábavy a budete dělat to, co je jeho vlastní práce – budete ho bavit. Chápu, že je to těžké a možná se cítíte i trochu provinile. Ale přece chcete, aby vaše dítě bylo šťastné nejen teď, v tuto chvíli, ale po celý život. Zbavte se falešných pocitů viny – jste rodič, ne bavič. Udělejte pro své dítě to, co mu opravdu prospěje.

Nechte ho se nudit!

ja-se-nudim-1

4. Nechte je se nudit

Opravdu! Myslím to vážně, protože nuda je dobrá věc. Umožňuje dítěti zklidnit se, zpomalit, být sám se sebou, objevit věci, které je budou bavit – bez pomoci dospělých. Děti jsou schopné zabavit se samy, jen k tomu potřebují podmínky.

Místo automatického poskytování nápadů, návodů a tipů na vhodnou zábavu zůstaňte ve svém klidu a povzbuďte své dítě k samostatnosti: „Vidím, že teď nevíš, čím se zabavit, ale taky vím, že máš dobré nápady a na nějakou vhodnou zábavu dokážeš přijít sám!“

Dejte dítěti dostatek svobody, aby svůj čas vyplnil sám. Pokud vaše dítě nemá ještě dostatek zkušeností, můžete nastavit hranice, ve kterých se může při své činnosti pohybovat – např. „Zůstaň ale jen v domě a neber si k tomu moje kuchyňské potřeby…“ Dáte mu tím pocit vlastní moci a posílíte jeho odpovědnost. Jen vytrvejte a zábavu, kterou si zvolí neshazujte ani neodmítejte jako nevhodnou.

5. Vytvořte si zásobník zabijáků nudy

I když se snažíte sebevíc, někdy se prostě nedaří – jste vyčerpaní vy i vaše děti, žádný skvělý nápad na zábavu nevymyslíte. Buďte připraveni. Najděte si vhodný čas, kdy si jako rodina společně sednete a vymyslíte co nejvíce zabijáků nudy. Napište si tyto nápady na lístečky a vložte do „sklenice proti nudě“, zapište do sešitu nebo na nástěnku.

Až přijde okamžik nudy, můžete se zde inspirovat. A o se na takovém seznamu může objevit?

  • Udělejte pomazánku
  • Upečte dobrotu
  • Zahrajte si hru
  • Nakreslete komiks
  • Napište dopis nebo pohled babičce/kamarádovi..
  • Zatelefonujte někomu, kdo je sám
  • Zacvičte si
  • Udělat si pořádek ve stolku
  • Vyrobit figurky ze slaného těsta

A doplňujte seznam podle vaši možností a preferencí.

Potom, když k vám vaše dítě přijde a řekne: “ Já se nudím …“ bude, co musíte udělat, odpovědět: „Co s tím můžeš udělat?“ a nasměrujte své dítě ke sklenici 😊

Jestli už máte dost toho opakujícího se kňourání a unuděných obličejů vašich dětí, vzpamatujte se a začněte s nudou pracovat jinak.

Pomocí těchto 5 jednoduchých tipů nuda vašeho dítěte sice jen tak nezmizí, ale najdete v nich chytré a snadné způsoby, jak své děti povzbudit a posílit je v tom, aby se dokázaly zabavit samy.

A pamatujte si, že nudit se není prohra. Ve skutečnosti, když dovolíte, aby se vaše dítě nudilo a zažívalo i nestrukturovaný čas, bude to pro něho z dlouhodobého hlediska jistě prospěšné.

Než se nadějete, začne si méně stěžovat a více si hrát A vy? Nemusíte hnout prstem! Pokud nechcete, samozřejmě.

Sdílejte dál: