emoce

Emoce a přítomný okamžik

Určitě to znáte – něco se děje, běžná situace… Než se nadějete, říkáte nebo děláte něco, co nechcete. Reagujete automaticky, jako předem naprogramovaný stroj, na kterém někdo zmáčkl to správné tlačítko. 

No správné, o tom by se dalo hádat. Většinou moc správné není, protože vaše výsledné chování… raději ho nebudeme popisovat. Většinou se za ně s odstupem času řada lidí stydí.

Snad jen ta bláznivá radost nemusí být tak úplně špatná. Ale hněv, vztek, hrůza, odpor… Prostě negativní emoce v nás spouští reakce, které jakoby žily svým vlastním životem, mimo naši vůli a náš vliv. Někteří je ale dokáží zadusit hned v zárodku – potlačí je tak hluboko do sebe, že už ani neví, že nějaké emoce prožívají. A v jejich nitru rostou a rostou a užírají je zevnitř.

Cokoli se v našem okolí děje, cokoli dělají druzí lidé – jejich slova, činy – na nás nějakým způsobem působí, ovlivňují nás a nutí nás reagovat. A to buď reakcí automatickou, ať už instinktivní nebo ovlivněnou libostí nebo nelibostí prožívaného. A nebo reakcí vědomou, kdy dokážeme přesně sledovat to, co v nás daná situace vyvolává na několika úrovních – v našem těle, v našich emocích i v našich myšlenkách.

emoce

Taková vědomá reakce pak není překvapení pro nás samotné, ale je vědomou volbou, reakcí na prožívanou skutečnost řízenou naším rozumem. Abychom jí byli schopní, potřebujeme znát samy sebe a bez hodnocení, odmítání a snahy měnit se vnímat to, co se v nás okamžik za okamžikem odehrává.

Sdílejte dál: